Czy pies potrzebuje legowiska? Jak wybrać właściwe posłanie dla psa?
Ile powinien spać pies? Odpowiedź na to pytanie zależy od rozmiaru zwierzątka, jego wieku, aktywności psychofizycznej i kondycji psychicznej. Psy o dużych rozmiarach są mniej aktywne niż małe, różnica wynosi mniej więcej godzinę dziennie. Szczeniaczki i psi seniorzy także potrzebują więcej snu. Zwiększone zapotrzebowanie na spanie mają również psy reaktywne, lękliwe, będące w nieustannym stresie, aby ich układ nerwowy poradził sobie z nadmiarem bodźców. Też pies, który pracuje, pasie, uprawia psie sporty, po pełnym wrażeń i wysiłku dniu ma potrzebę równie intensywnej regeneracji.
Po co jest sen?
Sen jest niezbędny do życia, zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Sen regeneruje nie tylko ciało, ale też umysł. Podczas snu w mózgu zachodzi szereg procesów – naprawa uszkodzeń, tworzenie nowych połączeń nerwowych. Brak właściwej ilości snu prowadzić może w konsekwencji do upośledzenia układu nerwowego. Zwiększa się wówczas wydzielanie hormonu stresu, spada odporność a nawet niedostatek wypoczynku prowadzić może do zaburzeń pracy organów wewnętrznych. Chcecie mieć zdrowe i szczęśliwe psy? Zadbajcie o ich właściwy wypoczynek. Pomóc Wam w tym może odpowiednio dobrane legowisko.
Poza ilością ważna jest także jakość snu, o czym doskonale wiemy z własnego doświadczenia. Krótkie drzemki, w niewygodnej pozycji, przysypianie w fotelu czy z głową na biurku, sen byle jaki, nie da nam właściwego wypoczynku. Naszemu psu też nie wystarczy.
Żeby się dobrze wyspać, pies potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, wygodnej pozycji, spokoju i towarzystwa. Większość z tych okoliczności zapewni mu odpowiednio dobrane i umieszczone we właściwym miejscu posłanie.
Pozy, jakie przybierają psy podczas snu, budzą czasami zdumienie. Nie każda jednak pozycja świadczy o właściwym wypoczynku. Na przykład w pozycji „waruj”, kiedy pies gotowy jest do szybkiego reagowania, możliwa jest tylko drzemka, a nie porządny, głęboki sen. Pozycja na boku jest relaksująca i jest sprzymierzeńcem głębokiego snu. Są też psy, które śpią na grzbiecie, z nogami w górze i odsłoniętym brzuszkiem. To świadczy o tym, że pies czuje się bezpieczny i swobodny. Dość częstą pozycją do snu jest zwijanie się w kłębek, ogranicza ona utratę ciepła i wiele psów wybiera ją, bo lubi.
Jakie legowisko będzie najlepsze dla naszego psa? Jak wybrać to właściwe?
Wiele legowisk wymusza pozycję, jaką pies może przybrać do spania. Dla zwijających się w kłębuszek właściwe będzie legowisko typu chmurka, z miękkimi bokami, które zapewnią przytulność, ale jednocześnie nie będą przeszkodą we wchodzeniu i wychodzeniu. Taka jest właśnie nasza CHMURKA BURKA, uszyta z futerkowej dzianiny. Z myślą o higienie, poduszkę wewnętrzną można wyjąć, zdjąć pokrowiec i wyprać. Miękka oponka, otaczająca poduchę, umożliwia dodatkowo podparcie głowy, gdy pies ma życzenie monitorować otoczenie.
Podobną miękkością charakteryzują się nasze PODUSZKOWCE. Musimy jednak pamiętać, ze im bardziej miękkie legowisko, tym trudniej z niego wstać. Dlatego psom schorowanym, starszym, z chorobą zwyrodnieniową stawów, lepiej będzie na posłaniu twardszym, jak MATERAC ORTOPEDYCZNY lub wykonana z pianki visco, rozluźniająca mięśnie i stawy SMARTMATA.
Spanie bezpośrednio na twardym podłożu, jak terakota, zdarza się często w upalne dni. Pies w ten sposób ochładza się, ale spędzania całych nocy w ten sposób jednak nie polecamy. Może to skutkować urazami stawów łokciowych i prowadzić do zapalenia torebki stawowej czy powstawania modzeli.
Gdzie powinna być psia sypialnia?
Równie istotne, jak kształt i miękkość legowiska, jest jego usytuowanie. Wzorem swoich dzikich krewnych psy lubią spać na podwyższeniu, z widokiem na okolicę. Nasze materace ortopedyczne czy powstałe na ich bazie SOFY takie podwyższenie zapewniają. Łatwiej z nich wstać, niż z niziutkiej smart maty, ale jednocześnie psom o krótkich łapkach trudniej się na nie wdrapać, więc sami musicie rozważyć, co będzie lepsze. Podobnie niektóre z psiaków lubią mieć swoją norkę – swój dach nad głową. Można wówczas urządzić sypialnię dla psa w klatce kennelowej czy pod stołem.
Sen jest dla psów elementem życia społecznego i dobrze się czują śpiąc w towarzystwie. Więc nawet jeśli nie pozwalamy naszemu ulubieńcowi spać w łóżku, pozwólmy mu spać w naszej sypialni. Ideałem byłoby posiadanie kilku legowisk – nocne i dzienne. Noce pies spędza w naszym towarzystwie w sypialni, w ciągu dnia poleguje tam, gdzie ma najlepszy widok na swoich opiekunów i może kontrolować sytuację w domu.
Obserwujmy swoje psy i to, jak szykują się do snu. Jeżeli pies długo krąży wokół legowiska i nie może się zdecydować na ułożenie, może to świadczyć o bolesności stawów lub kręgosłupa. Podobnie niepokojące może być unikanie wcześniej ulubionych pozycji i wyraźne preferowanie jednego boku. Także jeżeli pies aktywny nagle zaczął spać ponad miarę, może to być powód do niepokoju i warto mu zbadać wówczas krew pod kątem choroby tarczycy.