Pies na stres. Bez recepty!

Pies na stres. Bez recepty!

Przytulanie się do psa poprawia Wam nastrój?  Jak jest Wam źle na świecie, kiedy nic się nie układa, a wszystko wali, szukacie pociechy u swojego kudłatego przyjaciela? Macie rację!

Przekonanie, że kontakt z psem ma dobroczynne działanie na człowieka, zyskało naukowe potwierdzenie. Doktor Patricia Pendry z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie porównała zabawę z psem i tradycyjnymi metodami redukcji stresu, czyli medytacją, ćwiczeniami oddechowymi i relaksacją.  W badaniach wzięło udział przeszło 300 studentów, którzy zostali podzieleni na 3 grupy. Pierwsza z grup zwalczała stres metodami tradycyjnymi, druga poprzez zabawę z czworonogami a trzecia korzystając z obu technik naprzemiennie. Tradycyjne warsztaty uczyły technik relaksacyjnych, medytacji i unikania negatywnych autosugestii. W dogoterapii uczestnicy badania przez godzinę bawili się z psimi terapeutami. Wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości – pies na stres bezapelacyjnie zwycięża. Osoby korzystające wyłącznie z dogoterapii odczuwały mniejszy stres i lepiej radziły sobie w testach poznawczych niż pozostałe. U osób tych efekty obniżonego stresu utrzymywały się nawet 6 tygodni.

Wyniki badań pokazały też, że wyjątkowo skuteczne jest korzystanie z dogoterapii bezpośrednio przed egzaminem. Ci spośród badanych, którzy zasiadali do testów w ciągu godziny od sesji terapeutycznej z psem, osiągali wyniki przewyższające swoją średnią.

Oczywiście, zabawa z psem nie zastąpi profesjonalnej sesji terapeutycznej w przypadku poważnych problemów czy po przeżyciu traumy, ale z pewnością pomoże poprawić komfort życia.

W badaniu wzięły udział psy przygotowane do dogoterapii oraz ich opiekunowie. Ale czy nie warto mieć takiego osobistego terapeuty w domu? Przytulać się do niego, kiedy jest źle, spacerować z nim bez względu na pogodę czy bawić się w każdej wolnej chwili? Schroniska pełne są takich terapeutów, którzy wprawdzie czasami sami potrzebują terapii, ale za okazane serce odwdzięczą się najlepiej, jak potrafią.

HEVEA

HEVEA

Fabryka Materaców Hevea to wielkopolski producent materaców i właściciel marki Hevea. Firma powstała w 2008 roku, a przez ponad 10 lat działalności produkty sygnowane znakiem Hevea zagościły w setkach tysięcy sypialni w Polsce i Europie. Teraz także dla naszych ukochanych zwierzaków.