Jak dbać o szczeniaczka?

Jak dbać o szczeniaczka?

 

Mamy szczeniaczka i co dalej? Jak powinniśmy o niego dbać? Co jest potrzebne w wyprawce dla szczeniaczka, a bez czego można się obejść?

 

O socjalizacji szczeniaczka możecie przeczytać tutaj .  To bardzo ważne, żeby właściwie wykorzystać ten etap i nauczyć pieska społecznych zachowań.  Teraz kilka słów o tym, czego jeszcze potrzebuje nasze małe szczęście.

 

Oczywistością są akcesoria spacerowe – smycz i obroża, dobrana wielkością do pieska. Zdecydowanie polecamy obroże, a nie szelki. Obroża i smycz to niejako przedłużenie ręki i fizycznego kontaktu pies – właściciel. Szelki tak naprawdę niczego nie uczą, nie pomagają w odzwyczajaniu od ciągnięcia. Wszak psy zaprzęgowe pracują w szelkach a ich praca polega na ciągnięciu.  Źle dobrane szelki mogą narobić więcej szkód, powodują deformację frontu pieska, odstawienie łokci albo ograniczają wykrok. Właściwie szelki przydają się tylko do zabezpieczenia psa podczas jazdy samochodem.  Podczas spacerów przydać się może też woreczek na smaczki i oczywiście torebki na sami wiecie co.

Karmienie. Miseczki do jedzenia i do wody.  Dobrze, żeby były stabilne, niełatwe do wywrócenia. Przydaje się także podkładka pod miseczki, która zapobiega ślizganiu się a jednocześnie ułatwia utrzymanie psiej jadalni w czystości. Jeżeli chodzi o wybór karmy, najlepiej w pierwszym okresie karmić pieska tę samą karmą, jaką serwował hodowca. Jeżeli chcemy ją zmienić, wprowadzamy nową karmę stopniowo, mieszając ją ze starą i codziennie zwiększając proporcje.  Warto kupić na początek niewielkie opakowanie i obserwować, jak jest tolerowana.

Wygodne miejsce do spania – tu oczywiście z całym przekonaniem polecamy nasze materace. Szczeniaczkom rekomendujemy  smart matę albo podUszkowiec, miękkie, otulające poczuciem bezpieczeństwa legowisko. Oba mogą być używane w klatce kennelowej, jeżeli chcecie taką stosować. Smart mata skutecznie chroni siedzenie samochodu, jeśli przewozicie psa w szelkach, przypiętego pasem bezpieczeństwa. Nasze materace są w dużym stopniu odporne na psie ząbki i pazurki, ukryliśmy tez zamek od pokrowca, żeby nie prowokował piesków do szarpania. Legowisko powinno mieć swoje miejsce – zaciszne i spokojne, ale pozwalające szczeniaczkowi na obserwację życia domowników

Pielęgnacja – Malutkiego szczeniaczka do 6 miesiąca życia nie powinno się kąpać, chyba, że zajdzie taka konieczność. Podczas kąpieli chronimy uszy! Płyn  do czyszczenia uszu, a także szampony i odżywkiułatwiające rozczesywanie znajdziecie w dobrych sklepach zoologicznych, my rekomendujemy Wam polskiego producenta naturalnych kosmetyków, opracowanych we współpracy z groomerami, Dr Lucy. Pamiętajcie też o pazurkach, miękkie i delikatne psie pazurki trzeba regularnie obcinać przy pomocy specjalnych cążków albo poprosić o tę usługę weterynarza.

Zabawa – warto szczeniaczkowi zapewnić kilka bezpiecznych zabawek. Będą to z pewnością gryzaki, bo małe pieski bawią się pomiędzy sobą przy pomocy zębów i to samo chcą robić oddzielone od rodzeństwa. Polecamy Waszej uwadze gryzaki naturalne, uszy królicze, żwacze wołowe czy suszoną rybę. Jest to przy okazji smaczna przekąska dla psów. Inne gryzaki to kości czy patyki, wykonane z gumy z wypustkami, które masują dziąsła pieska i przynoszą mu ulgę z czasie wymiany zębów. Zabawki z ukrytymi smaczkami czy  kong niewielkich rozmiarów wypchany przysmakiem z pewnością zaabsorbuje go na dłużej, pozwoli się wyciszyć po męczących harcach. Podobnie zajmie go mata węchowa. I z pewnością pokocha pluszaka czy piszczącą przytulankę.  Do wspólnej zabawy przyda się szarpak czy piłeczka. 

Zwróćcie baczną uwagę na bezpieczeństwo zabawek. Naturalne gryzaki dajemy pod nadzorem, inne zabawki powinny być raczej niewielkie, raczej miękkie i bez części, które zwierzaczek mógłby odgryźć i połknąć.

Szczeniaczek pozbawiony zabawek się nudzi. Znudzonemu szczeniaczkowi wpadają do łepka różne pomysły. Obgryzanie ścian czy butów, serpentyny z papieru toaletowego, redesign mebli to tylko najbardziej znane przykłady działalności małego pieseczka pozbawionego zajęcia.

Ciąg dalszy serii – Szczeniaczek. Instrukcja obsługi – nastąpi…

 

HEVEA

HEVEA

Fabryka Materaców Hevea to wielkopolski producent materaców i właściciel marki Hevea. Firma powstała w 2008 roku, a przez ponad 10 lat działalności produkty sygnowane znakiem Hevea zagościły w setkach tysięcy sypialni w Polsce i Europie. Teraz także dla naszych ukochanych zwierzaków.